Kerala Travels Kerala Fashions Kerala Hotels Kerala Taxi
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala, Kerala tourism, Kerala travels, Kerala hotels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Kerala.com-Kerala Events-Kerala News- Kerala Realestate-Kerala Travels
Explore Kerala  
 
Kerala's Seesaw Politics

November 1, 1956: Birth of Kerala.
March 1957: First Assembly Election
April 5, 1957: EMS Ministry [First Communist Party to Elected to power by ballot]
July 31, 1959: EMS Ministry dismissed.
February 1960: Election to the assembly.
February 22, 1960:  Pattom Thanu Pillai Congress ministry sworn in.
September 25, 1962: Pattom appointed Governor of Punjab.
September 26, 1962: Congress ministry under R Sankar Sworn in.
September 10,1964: Sankar ministry goes.
March 1965: Assembly Election (in-fructuous)
February 1967: Election to the Assembly.
March 6, 1967: Second Communist ministry under EMS Sworn in.
October 24,1969: EMS ministry goes.
November 1, 1969: Achutha Menon ministry sworn in[LDF].
June 26, 1970: Assembly dissolved.
August 1,1970: Achutha Menon ministry resigns.
September 1970: Assembly Election.
October 4,1970:Second time Achutha Menon ministry sworn in [LDF].
March 1977: Election to the Assembly.
March 25 1977: Karunakaran ministry sworn in.
April 25 1977: Karunakaran resign.
April 27,1977: A.K Antony Sworn in as chief minister.
October 27,1978: A.K Antony resigns.
October 29,1978: P.K Vasudevan nair ministry sworn in. [LDF].
October 7, 1979: P.K Vasudevan nair ministry resign.
October 11, 1979:C.M Mohammed koya ministry sworn in.
December 1, 1979: Mohammed goes resign.
January 1980: Election to the Assembly.
January 25,1980: E K Nayanar ministry sworn in.
October 20, 1981: E K Nayanar ministry goes out.
December 28,1981: Karunakaran ministry sworn in.
March 17, 1982: Karunakaran ministry resign.
May 19, 1982: Assembly Election.
May 24, 1982: Karunakaran ministry sworn in.
March 23,1987: Assembly Election.
March 25,1987: E K Nayanar ministry sworn in.
June 24,1991: UDF under Karunakaran was voted back.
March 16,1995: Karunakaran was forced to resign.
March 22, 1995: A.K Antony became the chief minister for the remaining term.

May 20,1996: E K Nayanar ministry sworn in.
May 13,2001: E K Nayanar ministry completed five year in power.
August 31,2001:  A.K Antony became the chief minister.
August 29,2004:  A.K Antony resigned.
August 29,2004: Ommenchandy was sworn as Chief Minister for remaining term.
May 2006: V.S Achuthananadan became Chief Minister.


 

Kerala Hotels, Resorts, Houseboats

Kovalam
Kovalam Hotels
Kumarakom
Kumarakom Hotels
Munnar
Munnar Hotels
Thekkady
Thekkady Hotels
Ernakulam, Kochi
Kochi, Ernakulam Hotels
Vagamon
Vagamon Hotels
Bekal
Bekal Hotels


Kerala Real Estate
Kerala Travels
Kerala tAXI0
 
Privacy Policy Terms of Service | Disclaimer | Payments to Kerala.com | How to Advertise |  Franchisee | About Us | Contact | Sitemap
Hosted and Maintained by 
Worldviewer Dot Com (India) Pvt. Ltd.